Vrijeme vs klima
Vrijeme se odnosi na atmosferske uvjete u određenom trenutku na određenom mjestu, a klima je prosjek vremenskih obrazaca na određenom području tijekom duljeg razdoblja, obično 30 ili više godina.
Vrijeme se odnosi na atmosferske uvjete u određenom trenutku na određenom mjestu, a klima je prosjek vremenskih obrazaca na određenom području tijekom duljeg razdoblja, obično 30 ili više godina.
Staklenički plinovi su plinovi koji zadržavaju toplinu u atmosferi te tako uzrokuju globalno zagrijavanje i klimatske promjene.
Globalno zagrijavanje je povećanje prosječne temperature na površini Zemlje, a klimatske promjene odnose se na dugoročne promjene u Zemljinoj klimi, povrh povećanja prosječne temperature.
Klimatska kriza odnosi se na ozbiljne probleme koji nastaju ili će vjerojatno nastati zbog promjena klime na planetu.
Točka preokreta je prag nakon kojeg određene promjene uzrokovane klimatskim promjenama postaju nepovratne.
Mitigacija ili ublažavanje odnosi se na sve mjere koje vlade, tvrtke, gradovi i građani poduzimaju kako bi se smanjile, upile ili spriječile emisije stakleničkih plinova.
Adaptacija ili prilagodba odnosi se na mjere kojima se smanjuje ranjivost na trenutačne ili očekivane učinke klimatskih promjena.
Otpornost je sposobnost zajednice da predvidi i upravlja opasnostima od izmijenjenih klimatskih prilika te da se brže oporavi nakon šoka uz minimalnu štetu društvenoj dobrobiti, gospodarskoj aktivnosti i okolišu.
Rješenja temeljena na prirodi podupiru ublažavanje klimatskih promjena korištenjem prirodnih sustava i procesa koji obnavljaju ekosustave te čuvaju biološku raznolikost i održive životne uvjete.
Gubici i štete odnose se na učinke klimatskih promjena koji se nisu mogli izbjeći unatoč poduzimanju mjera ublažavanja i prilagodbe.
Neto-nula označava smanjenje emisije stakleničkih plinova iz ljudskih aktivnosti na prag na kojem ponori ugljika na Zemlji, poput šuma, oceana i tla, mogu apsorbirati ostatak.
Hvatanje i skladištenje ugljika je zadržavanje emisija ugljika nastalih pri proizvodnji energije ili industrijskom aktivnošću i njegovo skladištenje pod zemljom.
Tržišta ugljika podrazumijevaju trgovinu emisijama plinova u kojima se ugljik kvantificira u jedinicu ugljičnog kredita koja se može kupiti i prodati.
Kružno gospodarstvo temelji se na ponovnoj uporabi materijala ili proizvoda, osiguravajući da se proizvodnja i potrošnja obavljaju na održiv način kojim se smanjuje i ponovno koristi otpad.
Plava ekonomija promiče gospodarski razvoj, socijalnu uključenost te očuvanje i poboljšanje uvjeta za život uz osiguravanje održivosti oceana i obalnih područja.
Pravedna tranzicija podrazumijeva odluke o ozelenjavanju gospodarstva koje se provode uz osiguravanje jednakosti i uključivosti za cijelo društvo.
Konferencija stranaka je godišnja konferencija Ujedinjenih naroda posvećena klimatskim promjenama, a održava se od 1995. godine.
Pariški sporazum pravno je obvezujući međunarodni ugovor čiji je cilj ograničiti globalno zagrijavanje na znatno manje od 2 °C.
Nacionalno utvrđeni doprinosi su akcijski planovi koje svaka država mora izraditi kako bi pokazala na koji način će smanjiti emisije u skladu s Pariškim sporazumom.
Glavna uloga Međuvladinog panela za klimatske promjene je analiza nalaza i pružanje ključnih znanstvenih informacija o klimatskim promjenama.
Klimatska neutralnost je koncept stanja u kojem ljudske aktivnosti ne rezultiraju neto učinkom na klimatski sustav.
Europski zeleni plan je strategija EU-a usvojena za postizanje klimatske neutralnosti do 2050. i ispunjenje obveza na temelju Pariškog sporazuma.
Kako bi se ispunili energetski i klimatski ciljevi EU-a za 2030., svaka država članica EU-a mora uspostaviti desetogodišnji nacionalni integrirani energetski i klimatski plan.
Spremni za 55 je paket koji u zakonodavstvo prenosi ambicije Europskog zelenog plana.
Zelene tvrdnje odnose se na stvaranje dojma da je neki proizvod ili usluga ekološki prihvatljiva, odnosno da ima pozitivan utjecaj na okoliš ili manje šteti okolišu od konkurencije.
Energetska tranzicija podrazumijeva prelazak s fosilnih sustava proizvodnje i potrošnje energije na obnovljive izvore energije ili geotermalne energije.
Građanska energija podrazumijeva demokratski pristup energiji kroz uključivanje građana u planiranje, oblikovanje, investiranje i upravljanje energetskim sustavom.
Ponor ugljika je sve što apsorbira više ugljika iz atmosfere nego što ga oslobađa. Šume, močvare, oceani i tlo najveći su svjetski ponori ugljika.
U skladu s Pariškim sporazumom, zemlje se pozivaju da priopće dugoročne strategije za smanjenje emisija koje predviđaju preobrazbu cijelog društva tijekom nekoliko desetljeća.
Kompenzacija ugljika odnosi se na smanjenje emisija stakleničkih plinova ili povećanje skladištenja ugljika koje se upotrebljava za nadoknadu emisija do kojih dolazi negdje drugdje.